Egymással beszélgető robotoké lesz a jövő?
Megtévesztően emberi mesterséges intelligenciák, repülő autók, kapszulából elkészíthető ételek… vajon mi lesz, ami ebből megvalósul?
Forrás
Megtévesztően emberi mesterséges intelligenciák, repülő autók, kapszulából elkészíthető ételek… vajon mi lesz, ami ebből megvalósul?
Az 5G és az IoT (Internet of Things, azaz a dolgok internete) minden eddiginél közelebb hozta a digitalizált jövő képzetét, ahol minden mindennel össze van kötve és az eszközeink kommunikálnak egymással. Ismerjük ezt a fantáziaképet, hiszen majdnem minden sci-fi ezen alapul: az eszközeink többé nem függenek tőlünk, hanem kiszolgálnak minket és szinte olvasnak a gondolatainkban.
Lejárt az okos kenyérpirítók kora
Az elmúlt néhány évtized technológiai fellendülésének köszönhetően okos címkével felaggatott eszközt jelent meg a piacon. Volt idő, amikor azt hittük, hogy egy szép napon mindenki bluetoothos napszemüvegben fog mászkálni az utcán. De a beszélő hűtőszekrények és az okos nyakörvek időközben mégsem bizonyultak annyira hasznosnak.
Persze, nagyon izgalmas az okos kenyérpirítók mögött álló technológia, de nem biztos, hogy a mindennapok során a gyakorlatban is hasznosítani tudjuk őket. A kérdés tehát az: tényleg azért hozunk létre újabb és újabb okoseszközöket, hogy javítsuk az életszínvonalunkon vagy egyszerűen öncélú kísérletezgetés folyik?
A jövő a mesterséges intelligenciáé
Úgy látszik, hogy a haszontalan kütyük kora lejárt. Most újabb, izgalmas fordulatra számíthatunk a technológiai időszámításban, ami nagy részben az intelligens eszközök megjelenésének köszönhető. Mark Zuckerberg, a Facebook atyja tavaly mutatta be saját, személyes AI rendszerét, akit Jarvisnak hívnak. A Jarvishoz hasonló eszközök, mint például az Amazon Alexája, a Google Asszisztense vagy részben a Siri is képesek arra, hogy összekapcsolják az okoseszközöket és hatékonyan kiszolgálják a tulajdonosaikat. Ezúttal azonban a fejlesztőknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a felhasználók valódi igényeire. Jobban meg kell érteniük, mit várunk az eszközeinktől és mik a hétköznapi igényeink. Az eredeti iPod éppen azért volt olyan sikeres, mert egyesítette magában a formai egyszerűséget a hatékonysággal. Az okosrendszerek esetében is ilyen szintű kihasználhatóságra kell törekedniük a gyártóknak.
Az élethű kommunikáció a legfontosabb
Mi lehet a siker a kulcsa? Amikor Tony Stark beszélget a személyes, házi mesterséges intelligenciájával (akit ugye szintén Jarvisnak hívnak), a robot teljesen élethűen szólal meg: őszinte emberi reakciói vannak és tökéletesen megérti a tulajdonosát. Ez az, ami igazán lenyűgöző benne. Az Apple fejlesztői is rájöttek a titokra: nézzük csak meg, mennyit fejlődött a Siri beszédértése a 2011-es első megjelenése óta!
Nos, a szakértők szerint nem elég, ha csak arra tanítjuk őket, hogy megértsenek minket; az is legalább olyan fontos, hogy élethűen szólaljanak meg. A Siri ugyanúgy beszél egy magyar fiatalhoz, mint egy japán üzletemberhez vagy Beyoncé-hoz, márpedig a valóságban ezek a beszédszituációk eltérő stílust igényelnek. Tehát az AI sikere azon múlik, hogy az eszközök mennyire lesznek képesek imitálni az emberi kommunikációt, azaz, mennyire tudnak majd „emberi arcot ölteni.”
További érdekes tartalmak a Legyél Te is Informatikus honlapon olvashatók.
Forrás: http://hvg.hu/pr_cikkek/20171124_Egymassal_beszelgeto_robotoke_lesz_a_jovo?utm_source=HVG&utm_medium=Tech&utm_content=merokod_PR_article_LEAD_awareness&utm_campaign=2017_display-classic_brand_T-systems_Symposium