2017. nov 02.

Az iPhone X világkörüli útja

írta: Tele a Tokom
Az iPhone X világkörüli útja

Gondolkodtál már azon, hogy vajon hány különböző országból származik egy-egy kis darabka abban az iPhone-ban, amit épp a kezedbe fogsz? Meglepően sokból. Igazi nemzetközi csapatmunka egy iPhone összehozása.

cover-39-781x440.jpgDesigned by Apple in California. Assembled in China. Ez a felirat ékeskedik a legtöbb Apple-termék hátulján. Ha az Apple minden egyes országot feltűntetne, mely alkatrészeket szolgáltat az iPhone-okba, akkor az minden bizonnyal inkább emlékeztetne egy szerződés apróbetűs részére, mintsem a megszokott monolittömbre.

is-apple-lying-about-iphone-not-having-fm-radio-518119-2-746x419_2x.jpg

Mivel az iPhone X még nem került forgalomba, így csak abból tudunk kiindulni, honnan érkeztek az egyes alkatrészek a korábbi modellekbe. A legtöbb forrás szerint az Apple az új zászlóshajó gyártása során is javarészt a már jól bevált beszállítói láncára hagyatkozott.

Nézzük, milyen utat tesz meg a madárlátta készülék, mielőtt újdonsült gazdája kiemelné a dobozból!

Kijelző

Az edge-to-edge OLED kijelzőre váltás miatt az Apple (egyelőre) szakított a megszokott beszállítókkal, azaz a dél-koreai LG-vel, és a Japán Sharppal, és az egyik legnagyobb riválisához, a Samsunghoz fordult segítségért.

1140-marked-iphone-0023.jpg

Aki miért is mondott volna nemet, amikor körülbelül 4 milliárd dollárral többet keresnek az Apple telefonján, mint amennyi a Galaxy S8-ból csöpög, ha az alkatrészek értékét nézzük. Persze ezen a helyzeten az Apple sürgősen változtatni szeretne majd, de ez egy másik történet…

TrueDepth

A másik izgalmas rész a TrueDepth kamera (-rendszer). Itt összetettebb a helyzet, mint a kijelző esetében. Az infravörös kamera egy infraszűrő és egy úgynevezett image sensor kettőséből tevődik össze. Előbbit az Egyesült Államokban található Viavi Solutions szállítja, utóbbit a francia-olasz STMicroelectronics, és az osztrák AMS.

Az infravörös fényvető (Flood Illuminator) elsődleges technológiája az úgynevezett VCSEL (vertical-cavity surface-emitting laser). Ezt az amerikai székhelyű Lumentum Holding gyártja, karöltve a szintén amerikai II-VI Inc.-kel. Magát az infravörös fényvetőt a LG Innotek és a Sharp szereli össze, tehát Japán és Dél-Korea ismét felkerül a térképünkre.

USA, Kína, Japán, Dél-Korea, Olaszország, Franciaország, Ausztria, Szingapúr

A Dot Projectort is ők rakják össze egésszé. Ehhez azonban szükségesek az előbb említett gyártók lézerdiódái, valamint a szingapúri Heptagon (amely nemrégiben összeolvasd az AMS-sel) és a kínai Himax Tech által gyártott speciális (Wafer Level Optic) lencsékre. Így csak a Face ID megfelelő működéséhez amerikai, ázsiai és európai összjáték szükséges. És még csodálkozunk, ha gyártási nehézségek adódnak…

Belsőségek

A többi komponenst illetően nem nagyon történt változás a korábbi modellekhez képest. Ha ez így van, akkor a teljesség igénye nélkül a következő forrásokból építkezhetnek:

  • Akkumulátor – Samsung (Dél-Korea), Huizhou Desay Battery (Kína)
  • Kamera – Sony (Japán)
  • Processzor, chipset – TSMC (Tajvan)
  • Flash memória – Toshiba (Japán), Samsung (Dél-Korea)
  • DRAM – SK Hynix (Dél-Korea)
  • LTE – Intel (USA), Qualcomm (USA)
  • Mixed-signal chipek (pl: NFC) – NXP (Hollandia)
  • eCompass – Alps Electric (Japán)
  • Gyroszkóp – STMicroelectronics (Franiaország, Olaszország)
  • Audio Chipset – Cirrus Logic (USA)
  • Félvezetők: Texas Instruments (USA), Fairchild (USA), Maxim Integrated (USA)
  • Érintőpanel vezérlő – Broadcom (USA, de a gyártás kiszervezve Ázsiába)
  • Accelerometer – Bosch (Németország), Invensense (USA)
inside-746x419_2x.jpg
USA, Kína, Japán, Dél-Korea, Tajvan, Olaszország, Franciaország, Németország, Hollandia, Ausztria

És ez a lista csak a töredéke a teljes, közel 200 nevet számlálónak, amely az Apple nemzetközi beszállítóit listázza…

Ahol összeáll a kép

Az összeszerelés, ahogy az “Assembled in China” felirat is jelzi, Kínában történik, legfőképp az ismert Foxconn és Pegatron gyártósorain. Itt születik meg az iPhone X.

A készülékek innen egyrészt a kaliforniai Elk Grove-ban található “központi raktárba” kerülnek, ahonnan majd tovább vándorolnak a szolgáltatókhoz és más viszonteladókhoz. Illetve rengeteg köztes raktár is található szerte a világban, amelyek az online rendelések lehető leghatékonyabb teljesítését hivatottak szolgálni.

Ezután persze jön a lényeg: az iPhone X végre megérkezik a végfelhasználókhoz, akik remélhetőleg örömmel és megelégedéssel használják majd a készüléket, ami darabokban és egészében is körbejárta a világot, mielőtt a kezében landolt.

Forrás: MacWorld.co.uk, SupplyChain247, TechInsights

Ha szeretnéd, hogy a nagy utazása során az iPhone X beugorjon hozzátok is pár évre, akkor érdemes mielőbb leadnod az előrendelést, hogy a lehető legkevesebbett kelljen rá várnod.

 Forrás:http://imagazin.hu/az-iphone-x-vilagkoruli-utja/

Szólj hozzá

#usa #iphone #apple #iphonex #teleatokom #telefon #tok #mobil #telefonbolt #america