Élesben tesztelték, mennyire éri meg az aksicsere
Miután nemrégiben elindult az Apple globális aksicseréje, szárnyra kaptak a hírek, hogy a friss akkumulátorral ellátot régebbi készülékek igencsak életre kaptak. Most végre megtudhatjuk, mennyit javít az új aksi a gyakorlatban.
Azt hiszem, mindenkinek frissek még az emlékei az ezévre esedékes Apple „botránnyal” kapcsolatban. Pár szemfülesebb felhasználó kiszúrta, hogy ahogy öregedik a telefonja (pontosabban benne az akkumulátor), úgy csökken a készülék teljesítménye. Rögtön robbant a gate, heteken keresztül másról sem szóltak a hírek, csak az Apple ördögi gonoszságáról és tervezett elavulásról.
Szó se róla, az Apple nem éppen a legmegfelelőbb kommunikációs stratégiát választotta, de közleményükből egyértelműen kitűnt: a cél nem a telefonok életciklusának rövidítése vagy a felhasználói élmény rontása volt, sőt. A döntés mögötti érvelés körülbelül így nézett ki:
- a lehető legjobb felhasználói élményt akarják nyújtani
- ennek két fő összetevője van: a teljesítmény és az üzemidő
- a Li-ion aksik hidegben, alacsony töltöttségnél és korosodva veszítenek a teljesítményükből
- ez pedig hirtelen leállásokhoz vezethet
- ami pedig tragikus felhasználói élményhez
- megoldás: az aksi állapotának megfelelően szabályozni kell a készülékek teljesítményét
- akár annak csökkentésével, ha ez megakadályozza a leállásokat
- eredmény: egy lassabb iPhone, ami nem kapcsol le állandóan
A vihar elcsendesedését végül az hozta el, hogy egyrészt bevezettek egy kedvezményes akkumulátor-csere lehetőséget, amelynek keretein belül a felhasználók gyakorlatilag féláron cseréltethettek aksit. Másrészt, hogy az iOS 11.3-ban hivatalosan is kikapcsolható lesz a lassítás, illetve jóval átláthatóbb az aksi életciklusának alakulása.
Most, hogy helyreállt a világ rendje és lenyugodtak a kedélyek, alkalmassá vált az idő az aksicsere utáni teljesítményjavulás tesztelésére. A nemes feladatot Bennett Sorbo vállalta magára. Sorbo két évvel ezelőtt vásárolt egy iPhone 6s-t, amely már a hivatalos program bejelentése előtt elkezdett döcögőssé válni.
Engedve kísérletező kedvének, fogta a még lassú telefont, elvégzett rajta egy rakás tesztet, levideózta, majd beadta aksicserére. Amerikában elég csehül állnak a készletekkel, meglepő módon nálunk nagyságrendekkel jobb a helyzet. Míg Sorbonak az Egyesült Államokban egy laza hónapig kellett várnia, mire visszakapta a friss-ropogós aksival szerelt telefonját, addig itthon az iSTYLE szervizeiben alig egy óra alatt lezavarható a művelet bármely érintett készülékkel. Ezután nem volt más teendője, mint ismét elvégezni a teszteket, levideózni és egymás mellé rakni a két felvételt. Az eredmények magukért beszélnek!
Akinek nem terelte el a figyelmét a háttérben hallható kellemes spanyolgitár aláfestés, az minden bizonnyal észrevette, hogy gyakorlatilag minden alkalmazás érezhetően fürgébben nyílt meg. A legszembetűnőbb eltérés mégis a Geekbench teszteredményekben mutatkozott. A régi, lassított telefon egymagos teljesítménye 1 437, míg a kétmagos 2 485 pontot ért. Ezzel szemben a frissen aksicserélt, és ilyenformán nem lassított készülék egyetlen maggal meghaladta ezt (2 520 pont), a többmagos versenyszámban pedig kis híján ráduplázott régi önmagára az impozáns 4 412 ponttal.
Bár sokan beszámoltak már róla, hogy tényleg érezhető a változás a csere után, Sorbo tesztje az első olyan általunk ismert kísérlet, ami kézzelfogható eredményeket mutatott fel. A tanulságot szerintem elég egyértelműen levonhatjuk:
akár érintett a kedvezményes cserelehetőségben a készüléked, akár nem, egy aksicsere csodákra lehet képes a sebességet illetően.