Minden, amit eddig a SideCarról tudunk
Az óriás WWDC-hajrában talán nem kapott elég szerepet a funkció, ami új szintre emeli az iPadek használhatóságát. Most összeszedtük, mit tudunk jelenleg macOS Catalinában debütáló SideCarról.
Amikor a WWDC Keynote Mac-szekciójához értünk, egyből eldurrantották a legnagyobb ágyút az új Mac Próval és Pro Display XDR-ral. Ha azonban ezután nem lankadt a figyelmed, a macOS Catalina is tartogatott érdekességeket.
Többek között az új Sidecar funkciót, mellyel iPadedet másodlagos kijelzőként csatlakoztathatod Macedhez, az új iPad Prók büszke tulajdonosai pedig beviteli eszközként is használhatják majd a második generációs Apple Pencillel. A legtöbb fontos részlet eddig azonban nem derült ki, és az Apple sem publikált a témában hivatalosan.
Vagyis adott egy olyan újítás, amit nagyon, de nagyon vártunk, és ami iszonyatosan sokat dobhat az iPadek mindennapi használhatóságában a profik számára. Ez persze egyből egy tonna kérdést is felvetett, amiről fogalmunk sem volt, és a keynote dömpingje alatt nem lett volna idő kifejteni.
Ahogy azonban megjött az első fejlesztői béta, egyre több és több ilyen kérdésre kaptuk meg a választ, amiknek most alaposan utánajártunk. Jöjjenek a legáltalánosabbak.
Milyen eszközök támogatják a Sidecar funkciót?
Minden iPadOS-t támogató iPad:
- iPad Pro 9,7″
- iPad Pro 12,9″
- iPad Air 2
- iPad mini 4
- 3. generációs iPad Air
- 5. generációs iPad mini
- 5. és 6. generációs iPad
- 2. generációs iPad Pro 10,5″
- 2. generációs iPad Pro 12,9″
- 3. generációs iPad Pro 11″ és
- 3. generációs iPad Pro 12,9″
valamint a Macek közül:
- iMac 27″ Late 2015 vagy újabb
- MacBook Pro 2016 vagy újabb
- mac Mini 2018
- Mac Pro 2019
- MacBook Air 2018
- MacBook Early 2016 vagy újabb
A támogatott eszközök listáját tessék fenntartással kezelni, mivel az információk fejlesztői feljegyzésekből származnak, az Apple még nem adta ki a hivatalosan támogatott eszközök listáját (sem).
Hogyan csatlakoztathatom az eszközeimet?
A Sidecar vezetékes és vezetéknélküli kapcsolat esetén is működik. Vezetékes kapcsolatnál az USB-C port a kulcs, mivel nemcsak USB-C-s iPadeket, hanem régebbi Lightningos tableteket is csatlakoztathatunk, ehhez azonban külön kell egy átalakító vagy egy Lightning – USB-C kábel.
Vezetéknélküli kapcsolat esetén nem a Wi-Fi hálózaton osztoznak az eszközök, hanem Bluetooth-on kapcsolódnak egymáshoz és kb. 10 méteres körzetben tökéletesen működnek is.
A kapcsolat létrejöttéhez nem szükséges semmilyen dedikált alkalmazás telepítése egyik eszközre sem, a Rendszerbeállításokban elérhető minden szükséges opció. Viszont, ami nagyon fontos, hogy csak olyan eszközök tudnak összecsatlakozni, melyek egy azon Apple ID alá tartoznak, ergó ugyanaz a felhasználó van bejelentkezve rajtuk.
Tükrözhetem az iPadem is Macre?
Mivel alapvetően a macOS 10.15 egyik funkciójáról beszélünk, így részben evidens, hogy nem oda-vissza megjelenítési lehetőségről beszélünk. A funkciót kifejezetten arra tervezték, hogy Maced képernyőjét kiterjeszd vagy tükrözd iPadedre, és semmiképpen sem fordítva.
Tükrözésen kívül tud még valamit a Sidecar?
Kicsit játszva a betűkkel, a Sidecar csatlakozás esetén rendelkezésre áll a Sidebar funkció, mellyel az iPad kijelzőjének jobb/bal oldalán megjelenítheted a leggyakrabban használt irányítási parancsokat. Továbbá felpakolhatók még külön a kijelzőre különböző shortcutok és TouchBar elemek is.
A Touch Bar funkciói is működnek?
Nemcsak működnek, de olyan Macek kiterjesztett kijelzőjén is elérhető a Touch Bar, amik alapból nem is rendelkeznek ezzel a lehetőséggel (pl. MacBook Air).
Beviteli eszközként is működik az iPad?
Igen, de csak Apple Pencillel. Egészen pontosan úgy tűnik, hogy csak a 2. generációs Apple Pencillel, lekorlátozva a beviteli lehetőséget a 11″-es és a 3. generációs 12.9″-es iPad Próra, azonban az Apple még erről sem adott ki hivatalos megerősítést.
Az iPad Pencil támogatása mellett szükséges még, hogy az adott alkalmazás támogassa az úgynevezett “Tablet Events”-et. Ezek az appok pedig szép lassan készülnek.
Melyik appok támogatják jelenleg a Sidecar funkciókat?
A bemutatóban promózott Adobe mellett számtalan más fejlesztő cég is dolgozik azon, hogy mihamarabb Sidecar támogatással ruházzák fel kreatív alkalmazásaikat. Jelenleg az Apple oldala az alábbi alkalmazásokat listázza támogatottként:
- Adobe Illustrator
- Affinity Designer
- Affinity Photo
- Cinema 4D
- CorelDRAW
- DaVinci Resolve
- Final Cut Pro
- Maya
- Motion
- Painter
- Principle
- Sketch
- Substance Designer
- Substance Painter
- ZBrush
Az iPad mellett csatlakoztathatok még kijelzőt a Macemhez?
Igen, azonban a béta verzió jelenlegi állatpotában több iPaded nem csatlakoztathatsz, talán a későbbi verziókba ez is bekerül. Viszont így is remek munkaállomást lehet összreakni Macből, monitorból és iPadből.
Forrás:https://imagazin.hu/minden-amit-eddig-a-sidecarrol-tudunk/